Někdo to rád pálivé
Každý z nás je jiný, a tak se liší i naše chutě. Někdo je bezmezným milovníkem sladkého, jiný by si nedokázal představit jediný den bez masa a někdo zase holduje pěkně kyselým anebo třeba exotickým chutím. Jsou mezi námi ale i tací, co si do mexické kuchyně, která je slavná hlavně díky svým ostrým tónům, přidávají chilli navíc. Jste jedním z těchto odvážlivců, o nichž by se dalo říct, že mají pusu ze železa? Tak neváhejte a pokračujte ve čtení, abyste věděli, čím si jídlo pěkně okořeníte.
Na prvním místě se jistě nachází již zmiňované chilli. Není ale chilli paprička jako chilli paprička. Narazit totiž můžete na nepřeberné množství druhů a také pálivostí. Právě pro posuzování pálivosti byla vytvořena speciální stupnice, jež nese jméno Scovilleho stupnice. Jejím vynálezcem byl americký chemik Wilbur Scovillem. Celá stupnice se odvíjí od pálivosti kapisinu, jež nese hodnotu neuvěřitelných šestnáct milionů SHU. Jen tak pro srovnání, nejpálivější chilli paprička Carolina Reaper, kterou se zatím podařilo objevit, má pálivost okolo dvou milionů dvě stě tisíc SHU. Jedná se ale opravdu o drastickou záležitost. Napadne-li vás někdy některou z papriček, které se na stupnici nachází testovat, jistě se vám bude hodit informace, že nejlepším pomocníkem před pálením je údajně mléko anebo chléb.
Chilli najdete opravdu v jakékoli podobě. Nejčastěji se setkáte s nakrájenými, naloženými, se speciálními omáčkami anebo třeba s klasickým práškem. Jedním z těchto prášků je i kajenský pepř Nakliceno, jehož název je často velice matoucí, protože se o pepř v pravém slova smyslu nejedná. Proč se tedy pepřem nazývá? Vysvětlení je zcela jednoduché. Jde totiž o chybu. V angličtině se totiž jako peper označuje paprika neboli v tomto případě paprička. Na kajenský pepř můžeme narazit ve dvou zabarveních, a to od tmavě červené až po nažloutlou. V obou provedeních ale vašemu jídlu dodá skvělý šmrnc a jedinečné tóny. Jemné štiplavé chuti samozřejmě docílíme i přidáním pepře, kde můžeme také vybírat z nekonečného množství variant a barev. Skvělým pomocníkem je jistě i zázvor.
A víte vůbec, jaké pozitivní účinky má na naše pálivá chuť? V prvé řadě podporuje trávicí proces a také pěkně rozpohybuje metabolismus a tím pádem napomáhá hubnutí a redukuje vznik celulitidy. V přiměřeném množství se jedná také o skvělou prevenci před kardiovaskulárními chorobami a vznikem žaludečních vředů. Budete-li příště zase nachlazení a nebudete se moci této nepříjemnosti zbavit, rozhodně si dejte právě něco pěkně pálivého a uvidíte, že se vám bude během pár minut dýchat mnohem ale mnohem lépe.