Jak často a s jakou pravidelností kontrolujete stav vody na vodoměru
Unikající voda, to je prevít, nemusí o sobě vůbec dát vědět a prostě si odtéká, kam chce. Je to médium naprosto nezkrotné, udržet vodu v dlaních se vám nepodaří, pokud do vás někdo drcne, zatímco budete-li mít v ruce jablko, pravděpodobně vám drcnutí to jablko z ruky nevyrazí.
Na úvod jsme trochu v žertu a poněkud více zeširoka naznačili, že voda v domácnosti je skutečně nežádoucí, jestliže jí ponecháme vlastnímu osudu. Musíme se stále zajímat o to, zda protéká, kudy má, a měli bychom se také o tom přesvědčit na vodoměru. Jakmile totiž máte přehled o své průměrné spotřebě, a najednou zjistíte, že vám stav vody vyskočil na mnohem vyšší hodnotu, ačkoli k tomu z vaší strany nebyl důvod, měli byste se mít na pozoru a začít hledat problém.
Detekce úniku vody je totiž někdy ošemetná věc a někdy skutečně nemusí být na první pohled patrné, že vám někde voda v domě odtéká. Může se to stát ve sklepě, pod garáží, v blízkosti přístřešku, kůlny a v místech, kam často nechodíte. Někdy může voda odtékat do zdiva a může to zvenčí vypadat i jako vyšší vlhkost na zdivu. Tehdy se vyplatí kontaktovat odborníky a požádat je o detekci úniku vody speciálními metodami, jako je např. formovací plyn H2 nebo poslechová tyč Hykron.
Těmito způsoby lze dohledat i velmi vzdálené defekty, někdy může jít o mikrotrhlinky v armaturách, a samozřejmě lze takto vyhledat únik u v podlahovém vytápění a v rozvodech vody ve stoupačkách a po bytě. Podstatnou výhodou těchto metod je to, že jakmile přesně víte, kudy voda uniká, stačí demontovat či vybourat jen část zdiva a není nutné zdemolovat kvůli malé trhlince celou koupelnu. Jak vidíte, moderní detektory úniku vody usnadňují práci a investice do oprav a renovací bytových jader, ale i skladů, výrobních prostor, obchodních center a dalších míst, kde je voda zavedena.