Schodiště versus výtahy


Když podniknete výlet mimo své bydliště a zavítáte například do některé z výškových budov či konstrukcí, jako jsou například televizní vysílače, vícepatrové obytné domy, nebo kavárny, jako je ta na mostě SNP v Bratislavě, Předpokládá se, že každý návštěvník se přepraví do horních pater výtahem. Je to rychlejší a pochopitelně i mnohem pohodlnější. Ve skutečnosti však každý z nich promarní báječnou příležitost udržovat své tělo v perfektní kondici. Kdyby totiž namísto výtahu využili nouzové schodiště, nemusel by již nikdo z nich navštěvovat posilovny a další tělocvičná zařízení.

schody ke kostelu

Výtahy si lidé dokonce zřizují i v rodinných domech, slouží pro přepravu osob či nákupu nebo pro přemístění menších předmětů, a to dokonce o jediné patro výš. Udělat zkrátka pohyb navíc a vyšlápnout jednu řadu patnácti schodů je pro někoho nadlidský výkon.

schodiště v domě

Nechcete-li zlenivět a naopak máte eminentní zájem na tom udržet si perfektní kondici i ve vyšším věku, kromě zdravé stravy choďte denně po schodech. A pokud vám stavební firma zhotoví samonosné schodiště přímo v interiéru, máte pak zdarma posilovnu a především preventivní opatření proti cévním mozkovým příhodám, infarktům myokardu, diabetu, trávicím a neurologickým obtížím a vším další, co souvisí s oslabeným lymfatickým a imunitním systémem.

Lidem nebyly nohy dány do vínku náhodou, nemáme je proto, aby jen posedávaly na křesle či na kanapi, chůze je nejpřirozenější druh tělesného cvičení, což vám potvrdí téměř každý zkušený lékař. A chcete-li to dovést k dokonalosti, cvičte na vašem domácím schodišti denně, pravidelně větrejte, dýchejte zhluboka, našlapujte na špičky a provozujte i chůzi se zátěží, například v batůžku. Postačí, když chůzi po schodech budete věnovat denně pět minut, což se velmi brzy projeví na vaší kondici, vitalitě, i lepší náladě.