Proč je elektronika často tak drahá
Je pravdou, že bez elektroniky se dnes již v podstatě neobejdeme. Kolem nás máme velké množství elektronických spotřebičů. Problém je v tom, že je čím dál dražší. Její ceny rostou, a to mnohem rychleji, než inflace. Proč je ale možné, aby ceny takto rostly? Z jakého důvodu to lidem vůbec nevadí?
To, že jim to nevadí, není zcela přesné. Ovšem i přes naše brblání nakonec danou částku obvykle stejně zaplatíme. Nic jiného nám totiž nezbude Jistě, máme možnost si danou věc nekoupit, ovšem to je něco, co obvykle neděláme. Co tedy žene ceny do takových výšek?
Tím hlavním důvodem je samozřejmě to, že firmy chtějí vydělat co nejvíc peněz. Pokud to tak neudělají, s největší pravděpodobností zkrachují, neboť je převálcuje konkurence. Nezbývá jim tedy nic jiného, než nasazovat ceny co nejvýše. Proč ale trh netlačí ceny dolů?
Zde pracuje hned několik důležitých faktorů. Tím prvním je touha lidí po pohodlí. A právě tu jim elektronika přináší. Je pravdou, že lidé si většinou ani neuvědomují, co vše jsou ochotni za něj zaplatit, případně mu obětovat. Proto jsou často ochotni zaplatit vyšší částku, než by se zdálo možné.
Dále je zde fakt, že velmi rychle zastarává. Na každém produktu je tedy potřeba vydělat co nejvíce peněz co nejrychleji, a toho dosáhneme jen tehdy, pokud nasadíme cenu skutečně vysoko. Nic jiného jim nezbývá, pokud chtějí na každém jednotlivém modelu vydělat. Pak je tu také fakt, že máme problém s tím, že vývoj nových modelů není zrovna levný. Je tak potřeba, aby byly tyto náklady zaplaceny, a to v penězích, které za něj firma udrží. Pokud vše spojíme s předchozími důvody, je jasné, proč jsou zvláště nové modely tak drahé.
Je pak jasné, že nám nezbývá nic jiného, než zaplatit, kolik žádají. Jistě, není to pro nás ideální, ale je to jedna z cen, které za technologický pokrok platíme.